Olen itse käyttänyt GIMP:iä asuntovalokuvien muokkaamiseen. Se on ilmainen, todella kattava ja helppo käyttää.
Ohjelmassa on hirveät määrät erilaisia ominaisuuksia, joita taitavat kuvankäsittelijät osaavat hyödyntää, mutta minun tarkoituksiini kuvan valoisuuden muokkaaminen riitää mainiosti. Ja ehkä opettelen lisää kun löydän asialle aikaa. Eli luultavasti en koskaan.
Miten muokata valokuvia?
1. Lataa ja asenna GIMP täältä.
2. Avaa ohjelma
3. Valitse valokuva, mitä haluat muokata, vedä ja tiputa se keskelle GIMP:iä:
4. Valitse Värit valikosta Käyrät
5. Tartu hiirellä käyrää keskeltä kiinni ja siirrä sitä kohti vasenta ylänurkkaa. Huomaat samalla kuinka kuvan valoisuus muuttuu. Käyrän valoisuus muuttuu eri tavalla jos siirrät sitä suoraan vasemmalle tai suoraan ylös. Klikkaa OK kun olet tyytyväinen kuvaan.
6. Tallenna kuva painalla control+shift+E ja valitse VIE kaksi kertaa. Tämän jälkeen voit sulkea ohjelman ja hylätä muutokset.
Kuten huomaat, muokattu kuva on paljon vaaleampi ja kivemman näköinen. Tähän käsittelyyn menee aikaa noin 30 sekuntia per kuva kun ohjelma on tuttu.
Ja tosiaan kuvia voit muokata paljon enemmänkin jos on aikaa ja osaamista. Itselläni ei ole kumpaakaan näistä, joten näillä opeilla olen saanut omien asuntojeni kuvat hieman näyttävimmiksi.
Mukavia muokkaushetkiä!
2 Comments
Moi.
Onko kuvan kohteet sattumoisin 01450 postinumerolla😀
Hämmentävän tutun oloista.
Moi!
Ei ole 🙂 Tämä on muistaakseni Hervannan asunto. Olikohan joku kaksio.
Kenties tuo kaappityyli oli suosittua jonain aikakautena? 🙂